Laparoskopik tüp mide ameliyatı

tüp mide ameliyatı
Laparoskopik tüp mide ameliyatı ile ne kadar kilo kaybı sağlanabilir?
Bu sorunun cevabı, hastanın sahip olduğu fazla kilonun yarısı olarak belirlenmiştir. Yani, Boyu 180 cm, kilosu 140 olan bir bireyin, ideal vücut ağırlığı 70 kilo ise, bu hastanın 70 kilo fazlası vardır ve tüp mide ameliyatından sonra yaklaşık 35-40 kilo kadar verebilir.

Tüp mide ameliyatı ve Şeker Hastalığı arasındaki ilişki nasıldır?
Diabetin, özelliklede insülin kullanan şeker hastalarının, tüm obezite tedavilerinden fayda gördüğü bilimsel bir gerçektir. istanbul develt hastanesi tüp mide

Unutulmamalıdır ki, obezite cerrahisi şeker hastalığını tedavi etmez, sadece, insülin ihtiyacını azaltır, kan şekeri yüksekliğinin kolay kontrolünü sağlar.

Tüp mide ameliyatı, nasıl kilo verdirir?
Erken doyma ve açlık kontrolü, kısıtlayıcı bir ameliyat olan tüp mide ameliyatının en önemli kilo verdirme mekanizmasıdır. Tüp mide ameliyatından sonra, normalde mide fundusundan salgılanan Ghrelin isimli oreksijenik hormon, fundus ameliyatta alındığı için kandaki miktarı düşer ve böylelikle beyine açlık sinyali daha az gider. Böylece hasta daha az acıkır.

Diğer bir mekanizma ise, mide küçüldüğü için, yenilen gıdalar daha hızlı bir şekilde incebağırsaklara geçmesidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hemen kilo vermeye başlar ve kilodaki bu azalma, 12. ayda doruğa ulaşır ve 24. ayda neredeyse tamamlanır.
Tüp mide ameliyatını Devlet Hastanesi karşılıyormu

Tüp mide ameliyatından sonra mide genişler mi?
Bu soru hemen her hasta tarafından merak edilen bir sorudur. Ameliyat ile küçültülen mide hacmi, 200mL kadardır. Ameliyat sonrası1. ve 2. yılda, çekilen mide filmlerinde, midenin bir miktar genişlediği belirlenmiştir. Asla ameliyat hacmine ulaşamayacağı bilinmelidir.

Tüp mide ameliyatından sonra hangi komplikasyonlar gelişebilir ve bunların olma sıklığı nedir?
En sık karşılaşılan komplikasyon, dikiş hattından sızıntı olmasıdır. Anastomoz kaçağı olarak değerlendirilen bu durum Her yüz ameliyatın yaklaşık ikisinde görülebilir, dikiş hattının kısmen açılmasına bağlıdır ve en sık olarakta midenin üst kısmında görülür. Ameliyattan birkaç gün sonra belirti verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *